Jak fakturovat mimo EU?

Janiya Cassin
2025-06-05 21:45:15
Count answers: 1
Fakturuji pouze do třetí země (mimo EU) Myslíte, že fakturovat mimo EU bude složitější? Naopak. Freelancer se nemusí registrovat ani jako identifikovaná osoba a ani jako plátce DPH. Freelancer nepodává ani souhrnné hlášení, ani daňové přiznání k DPH a ani kontrolní hlášení. Pouze pokud by chtěl uplatňovat odpočet DPH u svých nákladů, bude se registrovat jako plátce DPH s důsledky popsanými výše. Freelancer má pouze povinnost vystavit daňový doklad (fakturu). Pro fakturu a její náležitosti lze analogicky použít pravidla popsaná výše. Náležitosti faktury, jako je číslo faktury, identifikace dodavatele i odběratele včetně DIČ, popisu a ceny plnění, datum plnění, datum vystavení dokladu, faktura musí obsahovat informaci o tom, že DPH má odvést ve svém domovském státu zákazník. Lze použít např. výraz „Daň odvede zákazník, v angličtině „reverse charge“ či v němčině „Steuerschuldnerschaft des Leistungsempfängers“. Na fakturu se neuvádí sazba DPH a přirozeně ani výše DPH. Cenu za plnění (základ daně) je možné uvést v CZK nebo i v cizí měně. Pokud je cena za plnění sjednaná v jiné měně, není nutné částku v cizí měně na faktuře přepočítávat nebo uvádět na fakturu kurz pro přepočet cizí měny na CZK. Faktura (daňový doklad) by měla být vystavena do 15 dnů od poskytnutí plnění, což je obvykle den, kdy bylo ukončeno poskytování fakturované služby, případně den vystavení faktury, pokud by byla faktura vystavena „dopředu".

Martin Brakus
2025-06-05 21:16:04
Count answers: 5
Vystavování faktur do zahraničí není pro freelancery žádná velká zátěž.
I za hranice je potřeba vyslat fakturu se základními náležitostmi, jako jsou vaše jméno, IČO, DIČ (pokud vám bylo přiděleno), fakturační adresa, označení registru a samozřejmě identifikační údaje klienta, popis služby, částka a způsob úhrady.
Jen je pak ještě potřeba si ohlídat jazyk faktury, měnu i třeba to, jestli nebudete muset řešit DPH, přestože jste jinak neplátcem.
Vždy je důležité, aby klient údajům na faktuře rozuměl.
Jenže i když jste neplátci DPH, může se vás DPH stejně dotknout.
V případě poskytování služeb do EU vám totiž vzniká povinnost zaregistrovat se jako identifikovaná osoba, která za každý měsíc, kdy fakturovala do zahraničí, musí podávat souhrnné hlášení.
Obecně platí, že DPH odvádí podnikatel, který přijímá plnění.
Na faktuře pak stačí uvést, že fakturujete v režimu přenesené daňové povinnosti.
Jestliže jste plátce DPH, máte fakturování do zahraničí snadné.
Stačí fakturu vystavit v režimu přenesené daňové povinnosti (česky uvedete „daň odvede zákazník“, v angličtině se používá výraz „reverse chargé“), sazba DPH se uvádí 0 %.
Nezapomeňte ale na to, že tuto transakci musíte uvést v souhrnném hlášení.
A také v přiznání k dani z přidané hodnoty.
Jestli jste neplátce DPH a dodáváte plátci DPH, záleží, kde váš klient sídlí.
V případě, že má sídlo v některém ze států EU, stáváte se poskytnutím služby identifikovanou osobou, o které jsme se zmiňovali výše, a musíte se do 15 dnů od poskytnutí služby zaregistrovat na FÚ.
Jako i tady bývá spousta výjimek a nejjistější tak vždy bude konkrétní případ probrat s účetním nebo daňovým poradcem.