:

Jak napsat popisek?

Kristina Conroy
Kristina Conroy
2025-05-21 17:28:55
Count answers: 2
Cílem popisu je v logicky uspořádaném pořadí vyvolat ve čtenáři představu o předmětu, osobě, ději nebo třeba krajině. Začínáme nejdůležitějšími prvky a snažíme se o maximální výstižnost. Uvádí se podstatné znaky a vlastnosti, používáme spisovný jazyk a neutrální jazykové prostředky. Je dobré si dát pozor na opakování slov, především slovesa „být“. Popis může být prostý a odborný. Popis prostý dbá na názornost, popis odborný na přesnost.
Conrad Barrows
Conrad Barrows
2025-05-21 17:21:42
Count answers: 3
Popis je jedním z nejběžnějších slohových útvarů, který se u maturity může objevit. Ideální je například začít popisem budovy jako celku a postupně mířit k jejím částem. Budete-li mít za úkol napsat popis pracovního postupu určený do časopisu, rozhodně nezačínejte celý text takto: „Nakrájejte mrkev, cibuli a okurku, posolte, dejte na plech…“ Napište jako první pěkný úvod, jímž recept (či cokoli jiného) představíte. U popisu pracovního postupu nezapomeňte uvést seznam ingrediencí nebo pomůcek, které bude čtenář pro zhotovení daného výrobku potřebovat. Při psaní odborného popisu si dejte pozor, abyste se vyjadřovali přesně a střízlivě. Hned v úvodu se pokuste předmět, jenž popisujete, všeobecně charakterizovat a nastínit jeho funkci. Ve stati postupujte opět strukturovaně, buď od celku k částem, nebo naopak.
Eve Von
Eve Von
2025-05-21 16:27:59
Count answers: 3
Popis není charakteristika, ačkoli je pravda, že si tyto slohy jsou podobné. Chceme-li popsat nějakého člověka, obvykle nám nestačí pouze jeho vzhled. Popisujeme-li předmět, zajímá nás především jeho vzhled, materiál a v některých případech i funkce. Sloh musí obsahovat nadpis, text a závěr, nezapomeňte na odstavce, neutrální jazyk, odborné výrazy. Jazyk, především slovní zásobu, přizpůsobujete cílové skupině. Vyvarujete se tím zbytečným zmatkům, a i pro čtenáře bude snadnější text přečíst a správně pochopit. Stejně jako naprostá většina slohových útvarů musí i tento začínat nadpisem. Následuje první odstavec, nečekaně úvod, kam napíšete základní informace o popisovaném předmětu. V dalších odstavcích už předmět popisujete podrobněji. Je dobré vždy věnovat jeden odstavec jednomu kritériu – nepřeskakovat tedy od materiálu k funkci a zase zpátky v jedné větě. Text pak musíte ukončit závěrem, kde můžete vyzdvihnout ty nejdůležitější vlastnosti předmětu, případně dodat nějaké nové podstatné informace, které se do těla z nějakého důvodu nevešly.
Leonora Leffler
Leonora Leffler
2025-05-21 16:11:29
Count answers: 1
Popis je одним z nejběžnějších slohových útvarů, který se u maturity může objevit. Na popisu prostém není nic těžkého – nejčastěji budete popisovat nějakou budovu nebo předmět. Důraz je kladen zejména na srozumitelnost.
Esta Will
Esta Will
2025-05-21 15:15:10
Count answers: 2
Seznámení se zadáním – nejprve si přečteme zadání a zjistíme, o jaký útvar se jedná a co má být jeho obsahem. Sepsání osnovy – sepíšeme si body, jak budeme v textu postupovat a) pohled na celek · místo, kde se nacházíme · výjimečné vlastnosti místa (kulturní památky, významné památky) · čas b) přecházíme k detailům – popisujeme zprava doleva, nebo zleva doprava, ale neskáčeme z jednoho bodu obrázku na druhý. Jazyková stránka popisu – píšeme podle pravidel pravopisu, se správnou diakritikou (čárkami nad slovy) a interpunkcí (čárky ve větě) – nepoužíváme příliš složitá souvětí, ale měli bychom být schopní souvětí napsat. Je tam hodně lidí – vyskytuje se mnoho lidí. Je tam nová kašna – …byla nedávno postavena krásná nová kašna…. Je tam park – …můžeme navštívit moderní park…. Text vhodně členíme do odstavců (např. jeden odstavec – úvod, druhý odstavec – celkový pohled na obrázek, třetí odstavec – detaily, čtvrtý odstavec – vlastní dojmy z obrázku). Používáme neutrální jazykové prostředky (nevhodné jsou zdrobněliny). Nezacházíme do složitých vlastních úvah, ale popisujeme to, co vidíme. Snažíme se neopakovat slova -> užíváme synonyma!!! (při domácí přípravě se pokusíme podívat i do Slovníku synonym). Závěr – přečteme si to, co jsme napsali – znovu se podíváme na gramatické jevy; text musí obsahovat správnou gramatiku a stylistiku (pozor i na správné skloňování!). Vyhledáme si slova, která se opakují a opravíme je.
Maude Lynch
Maude Lynch
2025-05-21 14:08:33
Count answers: 4
Popis má za úkol něco popsat. Rozdíl mezi popisem a charakteristikou je poměrně zásadní – charakteristika se používá při popisu nějaké osoby. Popisujeme-li nějakou věc, u které nás zajímá, jak vypadá, z jakého je materiálu a jaké má funkce, pak využíváme popis. Ani popis není výjimkou, a tak začíná nadpisem. Není nutné za každou cenu vymyslet zajímavý nadpis. V tomto případě byste se měli řídit jednoduchostí, stručností a přesností. Zkrátka použijte jako nadpis věc, kterou popisujete, např. žluté auto. Po nadpisu následuje úvod. Zpravidla jeden odstavec obsahující základní informace o předmětu, který chcete popisovat. Předmět byste měli popisovat podrobněji a věnovat mu několik odstavců. Vynechat byste neměli vzhled, materiál a funkci. Nakonec už stačí napsat jen závěr. Zde můžete všechno shrnout a znovu zopakovat nejdůležitější vlastnosti předmětu. Jazyk vždy musíte přizpůsobit cílové skupině, pro kterou popis píšete. Ideálně zvolit neutrální jazyk bez jakýchkoliv cizích.