:

Jak se píšou faktury?

Hilario Kulas
Hilario Kulas
2025-06-14 15:03:34
Count answers: 4
Vydané faktury Formulář faktury je rozčleněn na dvě části, na záhlaví a fakturační položky. Používání položek není povinné. Fakturu bez položek nazýváme jednoduchá faktura. Text faktury se zapisuje do polí Text a Poznámka. Částky se zapisují rovnou do sekce Částka. Plátce DPH může částku rozepsat na základ a DPH v jednotlivých sazbách. Položková faktura se používá hlavně k zápisu faktur se skladovými položkami. Fakturační položky je však možné zapisovat i ručně bez využití skladu. Plátce DPH může každé položce přiřadit DPH v jedné sazbě. Každá položka může mít jiné zaúčtování do deníku, do přiznání DPH, může mít jiné středisko, činnost či zakázku. K rychlému vystavování faktur lze aplikovat řadu v POHODĚ standardních funkcí. Opakující se faktury lze vystavovat pomocí kopie předešlé shodné nebo podobné faktury. Pokud je více opakujících se druhů faktur, lze pro libovolnou z nich založit a pojmenovat šablonu, která má vše potřebné již vyplněné. Tyto postupy lze samozřejmě využívat kdekoli v programu POHODA. Pokud fakturujete stejné zboží nebo služby více odběratelům (např. předplatné novin), ušetří vám množství času funkce pro hromadnou fakturaci. Ta umožňuje vygenerovat podle vzoru libovolné množství faktur pro vybranou skupinu odběratelům. Objednávku lze posléze využít pro automatické vytvoření faktury.
Bernhard Bashirian
Bernhard Bashirian
2025-06-11 04:35:47
Count answers: 2
Fakturační údaje, které najdete na faktuře (daňovém dokladu), jsou informace o poskytovateli i odběrateli zboží, tedy o prodávajícím a kupujícím. Dále sem patří také informace o zboží nebo službě a ceně, pořadové číslo, datum vydání a datum splatnosti. Údaje pro fakturaci se liší podle toho, zda jste, nebo nejste podnikatel. Ve fakturách podnikatelů platících daně nesmí chybět: základ daně, sazba daně, výše daně, den uskutečnění zdanitelného plnění. Co musí obsahovat fakturační údaje? Pro inspiraci uvádíme několik vzorů faktur. Liší se od sebe fakturačními údaji podle toho, kdo fakturu vystavuje.
Aylin Hintz
Aylin Hintz
2025-05-28 09:12:20
Count answers: 4
Faktura patří mezi obchodní listiny – jde o účetní doklad o prodeji zboží nebo poskytnutí služby. FakturaReflectionverture gibi štěstí Obecně se na každé faktuře musí objevit: číslo faktury, datum vystavení (případně i datum uskutečnění účetního případu, pokud se liší), název Vaší firmy (u OSVČ jméno a příjmení) a adresa sídla, Vaše IČO, údaje o odběrateli (název, sídlo, IČO, eventuálně i DIČ), položky faktury, peněžní částka, případně cena za měrnou jednotku a údaj o množství, způsob úhrady. Máte několik možností, jak napsat fakturu. Nejpraktičtější je použít účetní software nebo online portál, který Vám dokument na základě několika údajů vygeneruje. Šikovný program Vám také pomůže s nastavením správných náležitostí faktury. Šablony účetních dokladů najdete na internetu – Ard.Subjectlld Název faktury číslo faktury, datum vystavení datum splatnosti, jméno a adresa dodavatele, jméno a adresa odběratele, DIČ (pokud jste plátcem DPH), číslo objednávky, specifikace zboží nebo služby, množství, cena, celková částka k úhradě.
Alexandrine Volkman
Alexandrine Volkman
2025-05-28 06:36:49
Count answers: 3
Na začátek je důležité upozornit, že neexistuje jedna správná metoda, jak faktury číslovat. Můžete samozřejmě využívat služeb některého ze specializovaných softwarů, které proces částečně nebo zcela automatizují. Nejjednodušším způsobem je vzestupné číslování každé faktury. Standardně tedy každou novou fakturu číslujeme vyšším číslem než tu předchozí a číslo zároveň obsahuje datum jejího vystavení. Všeobecně se nedoporučuje přidávat do čísla faktury další nadbytečné znaky. Je samozřejmě jasné, že tento způsob nemůže obecně splňovat požadavky každé společnosti, proto existují i jiné číselné nebo písemné kódy, které slouží k dalšímu upřesnění vydané faktury, mimojiné jsou to například: označení zákazníka, obor jeho činnosti nebo zemi jeho původu, označení fakturujícího oddělení (v případě větších společností) písmenné zkratky jako FV (Faktura vydaná), ZAL (Zálohová faktura) atd. Ať už vydáváte faktury zálohové, ostré nebo faktury, které směřují k subjektům v třetích zemích, můžete vytvářet různé časové řady pro každou sadu faktur. Důležité ovšem je následně časové řady pro různé scénáře důsledně dodržovat.