:

Jak nakupovat ekologický?

Rowan O'Kon
Rowan O'Kon
2025-06-16 20:42:07
Count answers: 6
Ekologický tip č. 1 - tříděný odpad Ekologické nakupování se týká také toho, co se s výrobky děje po nákupu. Známou ekologickou a ne nutně pracnou či časově náročnou činností je třídění odpadu. To platí jak pro malé popelnice v našich domácnostech, tak pro velké popelnice na sídlištích. V každém domě a na každém sídlišti by měly být koše, do kterých můžete odkládat odpadky. Plasty (žluté kontejnery) Sklo (zelené koše) Papír (modré koše) Směsný odpad (černé popelnice) Bioodpad (hnědé popelnice) Kovy (šedé popelnice) Ekologický tip č. 2 - zbavte se plastů Nakupovat ekologicky znamená také chytře se rozhodovat. Takovanou volbou by bylo například vzdát se plastů ve prospěch skla nebo papíru. Nákup nápoje, vody nebo džusu ve skleněné lahvi (i když pak může být výrobek o něco dražší než ten v plastové lahvi) je určitě ekologičtější. Balení chleba - místo do plastových sáčků - do obalů z papíru je také prospěšné pro životní prostředí. Ekologický tip č. 3 - neplýtvejte potravinami Při ekologickém nakupování bychom však vždy zvážit co kupujeme a zda-li to využijeme. Nákupní seznam zabraňuje plýtvání potravinami Je dobré jít nakupovat se seznamem - buď klasickým, napsaným na papíru, nebo elektronickým, který najdeme ve speciální aplikaci vytvořené pro tento účel. Vyžaduje od nás určité úkony - zkontrolovat, co máme v kuchyni a hlavně v lednici, promyslet si, co budete jíst v následujících dnech, a napsat si na seznam jen to, co potřebujeme.
Meaghan Ledner
Meaghan Ledner
2025-06-08 21:54:59
Count answers: 2
Ekologicky šetrné spotřebitelské chování není jednoduché, protože při rozhodování je třeba brát v úvahu řadu faktorů, které laik nemusí správně vyhodnotit. Obecně je dobré brát ohled na: Samotný výrobek a jeho dopad na životní prostředí. Například u elektrospotřebičů je možné brát v úvahu jejich spotřebu energie. Dále lze vyhodnotit materiál použitý k výrobě nebo vznikající jako vedlejší produkt při výrobě, biodegradabilitu, preferovat prací prášky bez fosfátů. Obal. Je lepší kupovat výrobky v obalech, které se dají recyklovat. U potravin si lze vybrat papír místo hliníku či fólie, vratnou skleněnou lahev raději než PET. Nejlepší však je volit výrobky bez obalu, na nákupy si nosit vlastní, např. látkovou, tašku. Doprava. Obecně platí, čím větší vzdálenost od místa výroby, tím negativnější vliv na životní prostředí. Je vhodné kupovat místní výrobky, čímž se také podpoří lokální ekonomika. Jedinou státem garantovanou značkou je logo Ekologicky šetrný výrobek - zelené "éčko". To je udělováno výrobkům, které odpovídají odborně zpracovaným kritériím zaručujícím, že daný výrobek je ve srovnání s výrobky stejných užitných vlastností k životnímu prostředí šetrnější. Úplný seznam oceněných výrobků můžete získat v naší poradně nebo přímo na stránkách Agentury pro označování ekologicky šetrných výrobků. Bude-li v obchodech žádat výrobky označené jako ekologicky šetrné, bude to pro výrobce signálem k tomu, aby své výrobky v tomto smyslu zdokonalovali a o udělení značky usilovali.
Ethelyn Olson
Ethelyn Olson
2025-05-29 01:48:24
Count answers: 2
Pojďme se podívat, kde můžeme nakupovat bio a lokální potraviny a podpořit tím ekologicky hospodařící zemědělce. Podívejte se na ukázku: V květnu 2020 jsme také uspořádali webinář o možnostech online nákupu produktů od ekozemědělců. Našimi hosty byl Scuk, Sklizeno, Rohlík, Lovime.Bio a my s Adresářem. Diskuze byla výživná, můžete se v ní například dozvědět, jak se zapojit a kolik peněz z produktů jde přímo zemědělcům, kdybyste hledali odbyt svých produktů.
Jovan Spencer
Jovan Spencer
2025-05-29 00:23:35
Count answers: 4
Pří výběru nakupovaného zboží má významný vliv na životní prostředí. Na prvním místě to je množství – čím méně se spotřebuje i ekologicky šetrných výrobků, tím lépe. Nakupujeme tedy pouze nezbytosti. Dále je potřeba se zamýšlet nad původem, materiálem, toxicitou, recyklovatelností, (ne)bezpečností pro zdraví... Kritérií je mnoho. Výběr mohou usnadnit ekoznačky, které mohou získat pouze výrobky šetrné k životnímu prostředí, což garantují nezávislé organizace. Mnoho šetrných výrobków však ekoznačku nemá a přesto je lze jen doporučit jako ekologicky příznivé– například jízdní kolo na cestu do práce nebo kuchyňský ocet na úklid. Nedoporučujeme konkrétní výrobky či značky, ale pouze kritéria, kterých by si měl spotřebitel při nákupu všimnout. Ve většině případů je v každé oblasti na trhu široká nabídka produktů a není problém si vybrat ten, který vyhovuje našim potřebám a nezatěžuje zbytečně životní prostředí.
Leland Watsica
Leland Watsica
2025-05-28 23:36:05
Count answers: 1
Ke kategoriím na našem e-shopu, ve kterých je zařazeno alespoň 30 produktů, přidáváme hodnocení jejich dopadu na životní prostředí na škále ABCDE. Takhle na první pohled poznáte, jaká je environmentální stopa výrobku ve srovnání s ostatními výrobky ve stejné kategorii. Áčko je produkt s nejmenším dopadem na životní prostředí, Éčko s největším – v porovnání s ostatními výrobky v téže kategorii. Vycházíme z doporučené metodiky PEF – podle ní spočítáme environmentální stopu pro každý výrobek v dané kategorii. Výrobky pak seřadíme podle jejich bodového hodnocení a přiřadíme jim písmenko A, B, C, D, nebo E. Procentuální rozložení na škále jsme si nevymysleli, vycházíme z uznávaných statistických metod a z principů cirkulární ekonomiky institutu ADEME. Kromě environmentální stopy podle metodiky PEF najdete u výrobků také další ekologické hodnocení – například celkovou uhlíkovou stopu. Abyste si snadno udělali představu o množství CO2, které se během výroby vybraného produktu vypouští do ovzduší. Vedle našeho hodnocení na škále ABCDE tak můžete u produktu najít např. logo certifikace PEFC či FSC pro produkty ze dřeva, případně narazíte na známku EU Ecolabel či NF Environnement.