:

Jaké účetnictví vede OSVČ?

Hubert Medhurst
Hubert Medhurst
2025-06-13 18:38:12
Count answers: 6
Daňovou evidenci vedou pouze OSVČ s ročními příjmy do 25 milionů korun. Základ daně z příjmů poté spočítáte odečtením všech výdajů za uplynulý rok od veškerých příjmů. Vedení účetnictví je pro OSVČ povinné, pokud splňují jednu nebo více z následujících podmínek: jste zapsaní v obchodním rejstříku, váš obrat za uplynulý rok přesáhl 25 milionů Kč, povinnost vést účetnictví vám ukládá zvláštní právní předpis nebo jste společníkem ve společnosti, kde alespoň jeden ze společníků vede účetnictví. K vedení účetnictví se můžete přihlásit i dobrovolně, ale kvůli vysoké administrativní zátěži se to naprosté většině OSVČ nevyplatí.
Alessandro Connelly
Alessandro Connelly
2025-06-04 10:17:45
Count answers: 2
Daňová evidence je zjednodušenou formou účetnictví, kterou využívají OSVČ. Vedou v ní údaje o příjmech, výdajích, majetku a závazcích, aby měly podklady pro výpočet daně z příjmů. Daňová evidence je mnohem jednodušší než účetnictví, a proto si ji někteří podnikatelé vedou sami. Kdo vede daňovou evidenci, daňová evidence se týká zejména fyzických osob, které nemají povinnost vést podvojné účetnictví a zároveň své výdaje nevykazují paušálem.
Camille Block
Camille Block
2025-06-04 08:26:36
Count answers: 4
OSVČ účetnictví vedou, pokud: jsou (dobrovolně) zapsáni v obchodním rejstříku, jejich obrat za poslední kalendářní rok je vyšší než 25 milionů, povinnost vedení účetnictví jim ukládá zvláštní právní předpis, jsou společníky ve společnosti, kde některý ze společníků vede účetnictví, rozhodnou se vést účetnictví dobrovolně. Stačí splnit jen jednu podmínku a jste povinni vést účetnictví. Pokud se rozhodnete pro dobrovolné vedení účetnictví, musíte v něm zůstat alespoň 5 let, než se vrátíte zase například k daňové evidenci. Kdy má OSVČ povinnost vést účetnictví Jako podnikatel můžete vést daňovou evidenci, uplatňovat paušální výdaje, přihlásit se k paušální dani nebo vést účetnictví. Poslední možnost je nejsložitější, proto si ji podnikatelé vybírají jen výjimečně. Obvykle se totiž účetnictví podle zákona týká právnických osob.
Federico Gottlieb
Federico Gottlieb
2025-06-04 05:27:13
Count answers: 3
Jako živnostník můžete vést účetnictví. Do režimu vedení účetnictví spadáte, pokud splníte одну z následujících podmínek: jste zapsáni v obchodním rejstříku, váš obrat za poslední kalendářní rok je vyšší než 25 milionů, povinnost vedení účetnictví vám ukládá zvláštní právní předpis, jste společníky ve společnosti, kde některý ze společníků vede účetnictví, rozhodnete se vést účetnictví dobrovolně. V tomto případě se můžete navrátit k daňové evidenci až po uplynutí 5 let. Základem podvojného účetnictví je evidence nákladů a výnosů, a to podvojným způsobem. Tato evidence se označuje také má dáti – dal. Mezi příjmy a výnosy a náklady a výdaji existuje časový rozdíl. Výnos vzniká v okamžiku fakturace zboží nebo služby. Příjem vzniká v okamžiku přijetí peněz na účet nebo v hotovosti. Podobně náklad vzniká v okamžiku koupě materiálu, výdej v okamžiku jeho zaplacení. V rámci účetnictví povedete obvykle i další evidence: např. knihu majetku, knihu jízd, mzdovou evidenci atp. Na konci roku sestavujete účetní závěrku.
Amos Koelpin
Amos Koelpin
2025-06-04 04:57:11
Count answers: 5
Účetnictví je pouze jeden z možných způsobů uplatňování výdajů pro OSVČ. Účetnictví vede OSVČ, který si vybral účetnictví jako způsob uplatňování výdajů. Jestliže jste si vybrali účetnictví, můžete si ho vést sami nebo si ho nechat vést účetním. Účetnictví je složitá disciplína a lidé, kteří chtějí získat účetní živnost, musí mít odborné vzdělání a 3–5 let praxe v oboru. Účetnictví vede OSVČ, který provádí pokročilou evidenci a splňuje všechny povinnosti podvojného účetnictví, například zpracovává účetní uzávěrku. Účetnictví OSVČ lze vést pomocí účetního programu. V něm vystavíte faktury, vedete účetní knihy, evidujete majetek, chystáte závěrky a podklady pro daňové přiznání.
Retha Zemlak
Retha Zemlak
2025-06-04 04:48:33
Count answers: 1
OSVČ může vést daňovou evidenci nebo podvojné účetnictví, případně může uplatňovat paušální výdaje nebo paušální daň. Jedná se o velmi častý způsob vedení příjmů a výdajů, respektive pokud se rozhodnete uplatňovat paušální výdaje, odpadne vám povinnost evidovat výdaje za služby a zboží, které bylo nutné vynaložit na vaše podnikání. OSVČ však z důvodu velké administrativy tuto cestu většinou nevolí. Přesáhl váš obrat 25 milionů korun ročně nebo jste zapsán v obchodním rejstříku, pak vám nezbývá nic jiného než si vést podvojné účetnictví. Rozhodnout se pro vedení účetnictví můžete i dobrovolně.