Jaké účetnictví vede zapsaný spolek?

Roxane Prohaska
2025-06-14 11:57:49
Count answers: 3
Jako každá právnická osoba musí spolek vést účetnictví.
Výhodou je, že oproti firmám může vést jednoduché účetnictví.
A to za předpokladu, že: není plátcem DPH, jeho příjmy za poslední účetní období nepřesahují 3 000 000 Kč, jeho celkový majetek nepřesahuje hodnotu 3 000 000 Kč.
V rámci jednoduchého účetnictví mají spolky povinnost vést následující účetní knihy: peněžní deník – zde zaznamenáváte příjmy a výdaje, knihu pohledávek a závazků – zde zapisujete kdo vám kolik dluží či kolik vy dlužíte druhým, a pomocné knihy o ostatních složkách majetku – ty využijete podle potřeby, patří sem například kniha zásob nebo kniha cenin.
V peněžním deníku spolky evidují: veškeré peněžní prostředky v hotovosti a na účtech, skutečně přijaté a zaplacené příjmy a výdaje a pohyby peněžních prostředků, které nejsou konečným příjmem nebo výdajem z předchozího bodu.
Důležitý rozdíl mezi běžným účetnictvím a jednoduchým účetnictvím je, že v peněžním deníku nemusíte evidovat výnosy a náklady ve sloupcích dal a má dáti.
Stačí vám jen evidence příjmů a výdajů stejně jako v daňové evidenci.

Kelton Weissnat
2025-06-04 14:32:25
Count answers: 3
Spolky jsou právnické osoby a mnoha případech zároveň neziskové organizace. Podle zákona o účetnictví je však každá právnická osoba účetní jednotkou a má povinnost vést účetnictví. Pokud však spolky splňují podmínky, mohou vést jen takzvané jednoduché účetnictví a pokud ho vedou, nejsou povinni sestavovat účetní závěrku. Jednoduché účetnictví si mohou vést ti, kdo nejsou plátci DPH, celkové příjmy za poslední uzavřené období nepřesáhnout 3 000 000 korun a jsou spolkem nebo pobočným spolkem. V rámci jednoduchého účetnictví je třeba vést peněžní deník, který musí obsahovat informace o všech peněžních prostředcích, příjmech a výdajích a průběžných peněžních položkách. Dále je třeba kniha pohledávek a závazků. Také je třeba nejpozději do šesti měsíců po skončení období sestavit přehled o majetku a závazcích a přehled o příjmech a výdajích.

Deborah Gutkowski
2025-06-04 14:24:30
Count answers: 3
Spolky, které vedou tzv. jednoduché účetnictví nemusí sestavovat klasickou účetní závěrku. Účetní jednotky vedoucí jednoduché účetnictví sestavují především přehled o majetku a závazcích a přehled o příjmech a výdajích. Přehled o majetku a závazcích je spolek rovněž povinen zveřejnit v rejstříku spolků. Účetní jednotky, které se zapisují do veřejného rejstříku, zveřejní závěrku uložením do sbírky listin. Tato povinnost zveřejnění se tedy vztahuje i na spolky, jakožto subjekty zapisující se do spolkového rejstříku. Účetní jednotky vedoucí jednoduché účetnictví sestavují přehledy dle § 13b odst. 4 ZoÚ tak, aby přehledy poskytly ucelenou informaci o příjmech, výdajích, stavu majetku a závazcích účetní jednotky. Běžné účetní operace musí být evidovány v účetní knize, která se zpravidla za uzavírá vždy za kalendářní rok.

Rosamond Adams
2025-06-04 12:27:44
Count answers: 4
Zákon o účetnictví rozlišuje několik kategorií účetních skupin. Podle § 9 odst. 3 písm. b) mohou mikro a malé jednotky vést účetnictví ve zjednodušeném rozsahu – tzv. jednoduché účetnictví – pokud ovšem nemají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Většina spolků spadá do kategorie mikro a malá účetní jednotka. Zákon v odst. 4 písm. a) stejného ustanovení výslovně stanoví, že spolky mohou vést jednoduché účetnictví. Podle § 1f odst. 1 bod 1. zákona o účetnictví může být účetnictví spolku jednoduché, pokud: není plátcem daně z přidané hodnoty (DPH), její celkové příjmy za poslední uzavřené účetní období nepřesáhnou 3 000 000 Kč, hodnota jejího majetku nepřesáhne 3 000 000 Kč a současně je spolkem nebo pobočným spolkem. V rámci jednoduchého účetnictví mají spolky povinnost vést následující účetní knihy: peněžní deník, kniha pohledávek a kniha závazků, pomocné knihy o ostatních složkách majetku.